KRETANJE - temeljna navika zdravog života!
- Svi smo barem jednom u životu osjetili kako je to biti prikovan uz krevet na nekoliko dana, a nažalost poznajem dosta trudnica koje su zbog čuvanja trudnoće morale biti na strogom mirovanju te kretanje svesti upravo na minimum. Nakon nekoliko dana takvog života (bez kretanja), itekako bismo počeli osjećati razne bolove po tijelu, više ne bismo znali kako/na koju stranu leći, a prvi koraci bili bi pravi izazov.
Ako smo (a jesmo!) barem jednom doživjeli slično iskustvo, zašto nam je onda tako teško prihvatiti činjenicu da nas upravo kretanje jača i čini otpornijima?
Možda je razlog to što smo i s minimalnom dozom kretanja sposobni živjeti (uz manje ili ponekad veće boli), a kako smo ležerna bića ne razmišljamo previše o budućnosti i pozitivnom utjecaju kretanja/vježbe na naše zdravlje.
Kada trčimo, vozimo bicikl, plivamo, veslamo, planinarimo (ili obavljamo bilo kakvu cikličku aktivnost), mi primarno razvijamo kondiciju (tj. funkcionalne sposobnosti organizma), a benefiti razvoja upravo te kondicije očituju se u kvalitetnijem radu srca, unapređenju sustava za transport kisika, povećanju plućnog kapaciteta, jačanju srčanog mišića te mnogim drugim pozitivnim promjenama u našem organizmu.
- Svi oni koji su se nakon godina sjedenja i zapuštenosti pokrenuli u smjeru hodanja, trčanja ili sličnih aktivnosti nakon samo dva – tri mjeseca kontinuiranog vježbanja/kretanja osjećaju veliku promjenu u svom organizmu te subjektivno procjenjuju da im se popravilo zdravlje jer bolje i kvalitetnije spavaju, otporniji su na svakodnevne viruse prehlade, imaju više energije, a kvaliteta života im se poboljšala.
- S druge strane, oni koji su krenuli u teretanu pa se primarno bave vježbama jakosti (podižući razne terete), osjećaju/vide promjenu u fizičkom izgledu (muskulatura se tonira/poprima određeni oblik), razini jakosti koju su izgradili te naravno i određenu promjenu u funkcionalnim sposobnostima, ali definitivno ne u takvom obimu kao oni kojima je to primaran način vježbanja.
Znanstvenici su si dali truda, pa stoga imamo studije (pogotovo u vezi poboljšanja funkcionalnih sposobnosti) koje dovode vježbanje u pozitivan odnos s unapređenjem imunosnog sustava. Takva su istraživanja naročito postala aktualna u vrijeme pandemije, tijekom koje su znanstvenici objavili studije o učinkovitosti vježbanja, ali i o negativnom utjecaju debljine na zdravlje te lakše obolijevanje od težih oblika COVID-19.
-
Želite biti zdravi i osjećati se dobro?
-
Pokrenite se već DANAS!
-
#ostanimoodgovorni - brinimo za svoje cjelokupno zdravlje!
#životidedalje
- Uz Vas je VITADU tim i blogerica Noa!
- Jer ZDRAVLJE je naš imperativ.