Šta reći...a šta ne?
Živimo u kulturi opsjednutoj izgledom, pa ako primijetite da je kolega, prijatelj ili susjed izgubio višak kilograma, imate potrebu to prokomentirati sa njim. No čak i oni komentari koje ste uputili s najboljom namjerom mogu se shvatiti pogrešno.
Osnovna je činjenica da ne znate razlog nečijeg gubitka kilograma, pa stoga valja izbjegavati moraliziranje o toj temi, piše Lifehacker donoseći listu rečenica koje biste mogli prešutjeti.
-
"Sjajno izgledaš, jesi li smršavio?"
Ako niste sigurni je li nečije mršavljenje rezultat zdravog načina života i promjene navika te da je sugovornik spreman na ovakav tip komentara, radije se suzdržite od implikacije da zbog gubitka težine sada izgleda bolje nego prije.
-
"Znaš li da nisi imao višak kilograma?"
Iako ste time možda željeli reći da je sugovornik izgledao lijepo i prije mršavljenja, zapravo mu poručujete da se od njega očekuje kako bi trebao izgledati na određeni način.
S druge strane, ako se vaš sugovornik trudio izgubiti kilograme, zašto biste željeli potkopati njihov dosadašnji trud govoreći mu da je suvišan?
-
"Ma daj, sad možeš pojesti kolač!"
Vi sigurno niste netko tko drugima može govoriti što smiju ili ne smiju raditi, a opasno je hranu prikazati kao nešto što je drugi zaradio na ovaj ili onaj način. Najbolje je ne komentirati što netko jede.
... Što reći umjesto neumjesnih komentara?
- Ako želite pohvaliti nečiji trud ili izraziti zabrinutost, način komunikacije prilagodite odnosu sa sugovornikom. Ako niste sigurni kako pristupiti, velika je vjerojatnost da će biti najbolje ako ništa ne kažete.
- Ako ste sigurni da je vaš sugovornik uložio puno truda u proces mršavljenja i otvoren je za tuđe komentare o tome, fokusirajte se radije na njegov napor nego na rezultat. Na taj način dajete kompliment sugovorniku, a ne tijelu.
#ostanimoodgovorni - brinimo za svoje cjelokupno zdravlje!
#životidedalje
- Uz Vas je VITADU tim i blogerica Noa!
- Jer ZDRAVLJE je naš imperativ.